Zelená domácnosť

6 novembra, 2024


Možno si poviete, že energetická hospodárnosť sa vás a vašej nehnuteľnosti netýka. No ste na omyle. Je čoraz viac nehnuteľností hál či budov, na ktoré je potrebné vypracovanie energetického certifikátu. Čo to ale vlastne energetický certifikát je? Ide o doklad, ktorý sa využíva na budovy či nehnuteľnosti, v ktorom je znázornená spotreba či už na vykurovanie, ohrev teplej vody či ďalšie technológie, ktoré si vyžadujú energetickú náročnosť. Energetický certifikát nie je dôvodom na obavy. Aj keď posledné roky sa v niektorých prípadoch stal povinnosťou pre vašu nehnuteľnosť, ide o doklad, ktorý vám dokáže ušetriť peniaze a pomôcť pri znížení spotreby.

energetický certifikát

Prvým krokom je oslovenie spoločnosti certifikaciabudovy.sk, ktorý pomocou odborníkov vo vašej budove či nehnuteľnosti a modernými technológiami najčastejšie termo kamerami zaznamenajú spotrebu celej vašej domácnosti. Na základe týchto nameraných údajov systém vyhodnotí celý energetický certifikát s jednotlivými spotrebami energie. Energetický certifikát domu A1 nie je výhodný iba vďaka zisteniu spotreby. Takisto môžete očakávať riešenie vysokých hodnôt a priemernej spotreby a tým pádom sa zefektívni vykurovanie či ohrev teplej vody.

energetický certifikát

Najčastejšie sa za vysokým spotrebami v domácnosti stojí staré vykurovacie teleso, ktoré sa v dnešnej dobe nahrádza moderným tepelným čerpadlom či vzduchotechnikou. Ide o technológie, ktoré využívajú na svoj chod prírodné zdroje ako napríklad voda či vzduch. Kedy sa vás energetický certifikát týka a kedy je len na vašej vôli či si ho dáte vypracovať? Podľa novej legislatívy novostavby, ktoré čaká kolaudácia musia doložiť práve ku kolaudácii energetický certifikát, ktorý znázorňuje spotrebu v ich nehnuteľnosti a takisto dosiahnutú energetickú triedu, ktorá predstavuje pre novostavby hodnotu A0. V ďalších prípadoch starších nehnuteľnosti, bytov či iných priemyselných a nebytových priestorov je energetický certifikát na vašom zvážení.