+421 903 221 333 / gu100@gu100.sk | zdielať stránku

Publikácie 
- Za tajomstvami zrúcanín | Jaroslav Nešpor
Autor: Jaroslav Nešpor
Počet strán: 163
Cena: 9,93 EUR (plus poštovné)
ISBN: 80-969058-0-5
 
O publikácií:
Kto by nepoznal slávne hrady a zámky na Slovensku!? Už ako malé deti sme chodili na školské výlety s cieľom vidieť a spoznať Bojnický hrad, Krásnu Hôrku, či ďalšie historické skvosty našej krajiny.
Publikácia nás však zavedie na záhadnejšie miesta našej i európskej histórie. Na miesta, kde už nenájdeme mozaikové podlahy ani honosné lustre, ale často len kopu kamenia. Pozývame vás na dobrodružné odhaľovanie histórie a na cestu dlhšiu ako sedemsto rokov.
Cez súeasné fotografie hradných zrúcanín, ale aj cez dobové obrázky, rytiny a erby rodov, cez historické fakty, osobné príbehy i povesti, máme možnosť spoznať a prebudiť k životu sedemstoroené múry a kamene hradných zrúcanín východného Slovenska. Storočiami zahalené a takmer zabudnuté nám poodhalia svoje osudy. A poznanie sa pre nás stane vzácnym dedičstvom.
Jedineená publikácia, významne doplňujúca biele miesta v ponuke literatúry faktu, knižka na voľné chvíle i pre poučenie, no predovšetkým sprievodca tajuplnými miestami, ktoré kedysi žili svoju históriu a písali európske dejiny.
V publikácii nájdeme 32 menej známych zrúcanín východného Slovenska, ktoré však v minulých storočiach prekypovali životom plným udalostí.
Každú kapitolu začíname krátkou charakteristikou zrúcaniny a výstižným opisom prístupovej cesty. Potom sa už dozvieme nielen o vlastníkoch hradu a ich osudoch, ale aj o historických udalostiach, ktoré priamo ovplyvnili stavebný vývoj hradu. Pri každom hrade nájdeme originálnu kresbu pôdorysu, dobovú rytinu, erby, ale aj súčasnú čiernobielu fotografiu. Na odľahčenie faktografického textu sme na záver kapitoly zaradili krátku prerozprávanú povesť.
Autormi fotografií sú traja profesionáli, ktorí nám približujú posledné zvyšky kedysi silných a živých hradov originálnym , nezvyčajným pohľadom. Aj preto sme použili v celej publikácií kvalitný kriedový papier. A pod nevšedné grafické prevedenie knihy sa podpísali dvaja profesionálni dizajnéri.
 
• editorka: Dagmar Palovičová
• zodp. redaktorka: Katarína Jošticová
• fotografie: Andrej Balco, Ivan Fleischer, Branislav Neupauer
• grafická úprava: Juraj Peressényi & Martin Scheiner
 
O autorovi:
Zaujíma sa o históriu a stavebný vývoj hradov, zámkov a menej známych hradných zrúcanín či zaniknutých hradov na Slovensku. Výsledkom jeho bádania je pravidelný seriál o hradoch a zámkoch, ktorý od roku 1987 publikuje v známom periodiku Krásy Slovenska. Je autorom textov a pôdorysov sprievodcu Hrady a zámky na Slovensku a rovnako je autorom reprezentačnej obrazovej publikácie Slovenské hrady. Jaroslav Nešpor patrí u nás medzi najlepších znalcov tejto problematiky.