Byť v dnešnej dobe podnikateľom prináša so sebou množstvo výhod, no zároveň aj rizík. Podnikanie najmä v začiatkoch vyžaduje od svojho majiteľa množstvo stráveného času a taktiež investovanie nemalých finančných prostriedkov. Ak sa vám ale firmu podarí rozbehnúť, môžete robiť to, čo vás baví a zarábať si sami na seba. Už viac nemusíte mať nad sebou šéfa, ktorý vám hovorí čo môžete a nemôžete robiť, nemusíte stráviť celý týždeň v práci a v neposlednom rade sa máte možnosť ako podnikateľ výrazne finančne posunúť. Najčastejšie typy podnikania na území Slovenska je založenie živnosti a SRO.
V oboch prípadoch si platíte sami odvody do sociálnej aj zdravotnej poisťovne, no ako vlastník SRO môžu byť tieto odvody nižšie. Nevýhodou SRO je, že pri zakladaní firmy potrebujete vstupný kapitál vo výške 5000€. Ak zakladáte firmu sám, čiastku hradíte celú. Ak je spolumajiteľov viacero, výška tohto imania sa rozdeľuje medzi všetkých, pričom minimálna čiastka od každého člena je 750€. Mať vlastnú firmu vám vie síce priniesť finančnú aj časovú nezávislosť, no každé podnikanie má aj svoje riziká. V prípade, že majiteľom firmy už ste ale chcete z finančných alebo iných dôvodov s podnikaním skončiť, máte na výber z viacerých možností.
Najviac vyhľadávaná možnosť je zrušenie spoločnosti bez likvidácie. V tomto prípade môžete svoju firmu predať alebo zlúčiť s inou, už existujúcou firmou. V prípade predaja firmy ju ponúknete na trhu za určitú sumu, ak sa predá, vy už ďalej nebudete majiteľom a firma bude pokračovať bez vás. Netreba zabúdať na to, že každú zmenu, akou je aj predaj celej firmy alebo jej podielu, je potrebné nahlásiť do Obchodného registra. Ďalšou možnosťou je spojenie firmy s inou firmou. Tento krok by mal byť pre obe strany výhodný a spoločné fungovanie firiem by malo priniesť ich vzostup. Ak sa firma dostala do ťažkých finančných podmienok a má dlhy, väčšinou vám neostane nič iné iba likvidácia firmy. Firma bude natrvalo vymazaná z Obchodného registra, natrvalo zanikne a vy prestávate byť majiteľom.