+421 903 221 333 / gu100@gu100.sk | zdielať stránku

Publikácie 
- Ako voda v čokoláde (Príbeh o láske a varení) | Laura Esquivelová
Autor: Laura Esquivelová
Počet strán: 120
Cena: 7,27 EUR vrátane poštovného
ISBN: 80-969058-1-3
 
O publikácií:
„...Všetci prichádzame na tento svet so škatuľkou zápaliek vo svojom vnútri. Nevládzeme ich však zapáliť sami, potrebujeme na to tak ako pri pokuse kyslík a sviečku.
Ibaže v tomto prípade musí kyslík pochádzať napríklad z dychu milovanej osoby, sviečkou sa môže stať akékoľvek jedlo, hudba, pohladkanie, slovo alebo zvuk, ktorý vydá iskru a zapáli jednu zo zápaliek. Vtedy akoby nás zasiahol blesk nesmierne silného zážitku. Vo vnútri sa nám rozleje príjemné teplo, ktoré sa easom pomalieky vytráca, až kým ho opäť neoživí nová explózia. Každý človek musí sám objaviť, aké iskry nevyhnutne potrebuje pre život, pretože výbuch, ktorý nastáva pri iskrení, dodáva energiu duši.“
Tak ako tanečnica vyjadruje svoju ženskosť v tanci, tak ako si každá žena nájde svoju cestu odovzdania sa, tak aj Tita, hrdinka nášho príbehu, vyjadruje svoje city bez slov, prostredníctvom kuchárskeho umenia. Tam, v kuchyni pri sporáku, vkladá do pariacich sa hrncov svoje zúfalstvo i lásku, utrpenie i vášeň, radosť i hnev aj slzy svojich pocitov.
Tita ovláda kulinárske tajomstvá svojich prehispánskych predkov. Do každého jedla, ktoré pripravuje, dáva i samu seba a jej vynikajúce pochúťky sa v ústach premieňajú na posolstvá. A tak chtiac - nechtiac svojím varením ovplyvouje osudy ľudí, ktorí zároveň s majstrovským jedlom prijímajú aj dušu jeho stvoriteľky...
Ako voda v čokoláde je neobyčajne pôvabná i praktická knižka, vhodná pre každú vnímavú čitateľskú dušu.
 
O autorovi:
Laura Esquivelová patrí k najčítanejším latinskoamerickým autorkám. Svoju literárnu činnosť začala ako filmová scenáristka. Jej prvý román Ako voda v čokoláde (Como agua para chocolate) vyvolal nečakaný a nevídaný ohlas. Doteraz bol preložený do 35 jazykov (počet predaných výtlačkov dosiahol 4,5 milióna) a viac ako rok zotrval na rebríčkoch bestsellerov v New York Times. Filmová verzia v réžii Alfonsa Ara-ua, ku ktorej sama napísala scenár, posilnila celosvetový ohlas románu a získala niekoľko ocenení.
V roku 1993 ju v Mexiku vyhlásili za Ženu roka a v roku 1994 získala ako prvá zahraničná autorka cenu ABBY (American Booksellers Book of the Year). Je autorkou multimediálneho románu Zákon lásky (La Ley del amor), knižky Utajené maškrty. Filozofická rozprava o kuchyni (Íntimas suculencias. Tratado filosófico de cocina), knižky pre deti Hviezdička nad morom (Estrellita marinera), esejistického diela Kniha o emóciách (El libro de las emociones). V roku 2001 vyšiel zatiaľ jej posledný román Prudký ako túžba (Tan veloz como el deseo).
Román Ako voda v čokoláde vychádza v slovenčine druhýkrát.